
A szép körmök ápolásának 9 aranyszabálya
A köröm az egyik első dolog, amit megnézünk egy másik emberen, így megfelelő ápolása kifejezetten fontos. Cikkünkben felsoroltuk, mit kell tenni az ápolt, egészséges körmökért...
A sheavaj nemcsak a szépségápolásban, de az egészségügyben is egy hasznos anyag jótékony hatásainak, széles körű felhasználhatóságának és hosszú eltarthatóságának köszönhetően. A nyugat- és közép-afrikai sheafa termése hidratáló hatásából adódóan megújítja a bőr sejtjeit, halványítja a ráncokat, csökkenti a gyulladást és védi a bőrt. Az alábbiakban részletesebben is kifejtünk mindent, amit tudnod kell erről a csodaszerről!
A sheafa vagy másik nevén karité fa Afrikában terem, ahol a természeti körülmények lehetővé teszik, hogy gondozás nélkül is több évtizedig (akár 200 évig) eléljenek ezek a növények. A fán 10-15 év elteltével nő először termés, amely ezt követően minden évben megújul. Elsődlegesen a lakosság táplálékként hasznosította a fa szilva nagyságú gyümölcsét, azonban később egyéb pozitív hatásait is felismerték.
Magát a sheavajat a gyümölcs olajos magvából vonják ki az afrikai nők, és egyes vélemények szerint már egészen korán, a 14. században is hasznosították. A sheavaj több zsírsavat is tartalmaz – a termés 60-70%-os zsírtartalommal rendelkezik – hidratáló képességét pedig ezekből nyeri: a szépségápolásban előszeretettel alkalmazzák kozmetikumok, szappanok, samponok, testápolók összetevőjeként.
A sheavaj számos pozitív hatással rendelkezik, melyeknek köszönhetően az egészségápolásban és a szépségápolásban is jelentős szerepe van.
A finomítatlan sheavaj teljesen természetes összetevői által bármilyen bőrtípuson jól alkalmazható. Egyéb kozmetikai anyagokkal ellentétben ez képes teljesen felszívódni a bőrbe, így a pórusokat nem tömíti el.
A sheavajnak nagyon alacsony a fehérjetartalma, ami bizonyos allergiák eredete lehet. Így eddig semmilyen mellékhatását nem mutatták ki.
Egyik legnagyobb előnye abban rejlik, hogy természetes eredetéből adódóan nem tudjuk túladagolni. Kezdetben – erősebb kiütések, gyulladások vagy szárazság esetén – érdemes gyakrabban alkalmazni, majd a megfelelő hatás kifejtése után átállhatunk ritkább, napi egy használatra.
A sheavajnak gyulladáscsökkentő hatása van, így sebek és hegek esetén a kenegetéssel gyorsíthatjuk a gyógyulás folyamatát.
Szintén gyulladáscsökkentő hatásából adódóan a karitévaj enyhe égési sérülések (például napozás utáni leégés) esetén alkalmas a kezelésre. Ilyenkor az érintett területet kend be. Ezzel gyorsíthatod a bőr sejtjeinek megújulását, és a pirosság hamarabb megszűnik.
Egyéb bőrön megfigyelhető gyulladás esetén is hasznos, ha egy kis sheavajat kensz a területre, hiszen ilyenkor a sérült bőrsejtek hamarabb regenerálódnak.
Pattanásos a bőröd? A sheavaj ekkor is megoldást nyújthat: a pórusokat nem tömíti el, így a bőrre bátran felkenhető, ahol beszívódását követően csökkenti a gyulladást.
A benne található A- és E-vitaminnak köszönhetően a karitévaj a ráncokat képes eltüntetni és halványítani, ami miatt az anti-aging termékeknek ez egy kedvelt összetevője. Figyelj arra, hogy finomítatlan terméket használj, ezzel kiaknázva minden előnyét!
A sheavaj egy hatékony megoldás lehet a striák megelőzésére vagy kezelésére: a várandósság idején kenegesd vele hasadat, így a bőr rugalmasabb lesz. A Krémmánián található például ez a krém, amely kifejezetten a terhességi csíkok ellen készült sheavajjal.
A pelenka gyakran kidörzsöli a babák bőrét, amelyre a karitévaj szintén egy hatékony és természetes megoldást nyújt. Gyakori kenegetéssel elkerülhető a kipirosodás és az égő, viszkető érzés.
Ha ki van száradva a kezed, a sarkad vagy bármely egyéb testrészed, akkor a sheavaj egy tökéletes megoldást nyújthat erre. Magas zsírtartalmának köszönhetően az anyag hamar beszívódik a bőrbe és hidratálja azt, miközben vízlepergető hatása is van. Így a környezet és a bőröd között kialakít egy réteget, ami véd a kiszáradástól.
A hidratáló hatásának köszönhetően a termék a bőr sejtjeinek regenerációját is segíti. Alapjáraton a bőr felső rétegén helyezkednek el az elhalt hámsejtek, melyeket folyamatosan váltanak az újak. Ezt a folyamatot segíti a megfelelő hidratáció.
Ha gyakori Nálad a töredezett köröm, akkor a sheavaj szintén jó barátod lehet: használatával erősíthető a szaruréteg, így a töredezést is visszaszoríthatod.
Úgy tartják, hogy a sheavaj a hajra applikálva elősegíti a töredezett végek megszüntetését, illetve a szárazság megszüntetését. Ilyenkor a hajmosást követően egy borsónyi adagot kenj a hajszálak legvégére, hagyd fent 10-20 percig, majd öblítsd le samponnal.
A korpásodás fő okozója a kiszáradt fejbőr, amire a hidratáló sheavaj szintén megoldást nyújthat. Más hidratálókkal alkalmazva kimutatták, hogy alkalmas a korpásodás visszaszorítására.
Ugyan a sheavaj véd az UV-sugarak ellen, önmagában ez nem alkalmas a nap elleni védekezésre! A vaj körülbelül 2-4 faktornyi védelmet biztosít, ami egy jó kiegészítője lehet az eredetileg is használt naptejednek.
A gyulladáscsökkentő hatásnak köszönhetően az ekcéma során kialakuló irritációt, viszketést és kipirosodást a sheavaj jól tudja kezelni. Ugyanez igaz a pikkelysömörös bőrre.
A sheavajban található zsirsavak kiegyenlítik egymást, így a bőr azt képes teljesen elnyelni anélkül, hogy olajos hatást kölcsönözne az arcnak. Így zsíros arcbőr esetén nem kell attól tartanod, hogy fokozni fogja ezt.
Ha allergiás vagy, akkor reakció esetén a bőr megnyugtatható sheavajjal, enyhítve a tüneteket. Természetesen súlyos esetben azonnal szakemberhez kell fordulni!
Egyes kiütések vagy csípések esetén az égő érzést és a pirosságot eltüntethetjük, hiszen a karitévaj egyben gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Kezdetben ez volt az egyik fő alkalmazása a karité fa termésének. Ugyanakkor itt is igaz, hogy jelentős duzzadás vagy fájdalom esetén szakemberhez kell fordulni!
Fontos tudni, hogy ugyan a sheavaj számos szépségápolási termékben megtalálható, a leghatékonyabb akkor lesz, ha a 100%-os, azaz a finomítatlan sheavajat vásároljuk meg, amely gazdag A- E- és F-vitaminokban. Ilyenkor a karitévaj hagyományos eljárással és vegyszerek nélkül készül, így semmilyen anyag nem kerül elvonásra vagy hozzáadásra. Ezek a sheavajak fehéres, sárgás, vagy akár zöldes színnel rendelkeznek.
Ha a sheavaj finomított, akkor a szín és az illat eltávolításra kerül: ezek a sheavajak fehérek, illatuk nincsen, azonban a vitaminok is eltűnnek belőle. Felmerülhet a kérdés, hogy mi értelme van akkor a feldolgozásnak? Főként kozmetikai szerek előállításakor fordul ez elő, hiszen így a gyártók egy szagtalan olajat tudnak a termékekhez tenni.
A borotválkozás utáni bőrre kent vaj nyugtatja az igénybe vett területet.
A sheavaj tehát számos területen felhasználható, csak rajtad áll, hogy szeretnéd igénybe venni pozitív hatásait. Arra azonban figyelj, hogy finomítatlan terméket használj annak érdekében, hogy a hatékony összetevők mind az előnyödre váljanak!
A köröm az egyik első dolog, amit megnézünk egy másik emberen, így megfelelő ápolása kifejezetten fontos. Cikkünkben felsoroltuk, mit kell tenni az ápolt, egészséges körmökért...
A tartós lézeres szőrtelenítés egy egyre népszerűbb alternatívája a szőrtelenítés olyan eljárásainak, mint a borotva, a gyanta, az epilátor vagy a szőrtelenítő krém. Ennek oka, hogy ez kevésbé fájdalmas, hosszú távon pénztárcabarát és a hatása is hosszabban tart. Lássuk, mit kell erről tudnod...
A kollagén a testünkben legnagyobb arányban megtalálható fehérje, mely szervezetünk működéséhez elengedhetetlen. Azonban termelése az idő múlásával lelassul, így nem árt, ha tisztában vagyunk vele, milyen előnyei vannak az utánpótlásnak.