
Március 12: az ékszer világnapja
Március 12-én ünnepeljük az ékszer világnapját! Ezen a napon az ékszereké és azok tervezőié a főszerep, így mi összegyűjtöttük kilenc különleges magyar ékszertervező rövid történetét.
A megfelelő arc-, haj- és testápolási rutin kialakítása időt és energiát igényel, hiszen az igények emberenként változnak. Ahhoz, hogy a számodra legideálisabb termékeket használd mindennapjaidban, érdemes tisztában lenni bizonyos összetevőkkel és egyéb szépségipari kifejezésekkel. Ebben leszünk most a segítségedre: az abc mentén haladva átbeszélünk néhány fontos szót!
Az ammónium-laktát egy elsősorban száraz bőrre hatékony összetevő, melyet így hidratálókrémekben találhatunk meg. Ilyenkor csak kis mennyiségben teszik ezt a termékbe, hiszen alap esetben a gyógyszertárakban receptre írathatjuk fel ezt az anyagot komolyabb száradásos esetek kezelésére. Ha olyan terméket használsz, amely ezt tartalmazza, mindenképpen moss kezet a felkenést követően!
A BHA-sav vagy szalicilsav a kémiai hámlasztás során van segítségünkre: ez egy zsírban oldódó sav, ami a pattanások és gyulladások ellen hatékony megoldást nyújt. BHA-sav használatakor az arc fényérzékenysége nem nő (egyes kutatások alapján egyenesen csökken), ugyanakkor ennek használatakor is érdemes fényvédőt felkenni, nem csak az AHA-savak esetében.
A polcokon egyre több C-vitamint tartalmazó arcápoló terméket lehet látni, így fontos arról beszélni, hogy ez mire is jó. Ez a vitamin csökkenti a gyulladásokat, védi a szabad gyököket és szabályozza a bőrnek a nedvesség-egyensúlyát. Ezen kívül fokozza a bőr a kollagén termelését, így a ráncok képződését is lassítja.
A dermatillománia egy betegség, mely során az ebben szenvedők feszültség vagy stressz hatására kontroll nélkül károsítják a saját bőrüket. Ilyenkor a betegek vakarják, csípkedik a bőrüket, amely kipirosodáshoz, vagy súlyosabb esetben kisebesedéshez vezethet. A tettet követően az elkövető megnyugvást, megelégedést érez. Ha ilyen viselkedést tapasztalsz valakin, akkor mindenképpen érdemes felkeresni egy pszichológust!
A zsírban oldódó E-vitamin – vagy ahogy a termékek összetevői között megtalálhatjuk, a tocopherol – a száraz bőr kezelése során egy nagyszerű partner, miközben a C-vitaminhoz hasonlóan ez is véd a szabad gyökök ellen. A vitamin mélyen beszívódik a bőrbe, így hosszan tartó hatással bír: ezért az anti-aging során is egy kedvelt összetevő.
A fejbőrradírok az utóbbi egy-két évben váltak népszerűvé a hajápolás területén. A hajmosás során a fejbőrradírok serkentik az érintett területen a vérkeringést, tisztítanak és a felesleges olajok és szennyeződések eltávolításának köszönhetően lassítják a haj zsírosodását. A fejbőrradír használata a samponok hatékonyabb felszívódását is elősegítik.
A gua sha arcmasszírozó egyre több szépségápolási rutinba bekerül jótékony hatásainak köszönhetően. Az arcmasszírozó valamilyen kristályból készül: jellemzően jádekőből vagy rózsakvarcból, és segítségével felfrissíthető a bőr vér- és nyirokkeringése, miközben nyugtatja és feszesíti a bőrt. Az arcmasszírozót érdemes a nyaktól kezdve, középtől kifelé irányuló mozdulatokkal alkalmazni, miután felkentük szérumunkat vagy hidratáló krémünket, így ezeknek a beszívódását is segíthetjük. A gua sha megfelelő használatáról többet is olvashatsz ebben a blogbejegyzésünkben.
A hialuronsav a sejtek vízmegkötő képességét fokozza, ezzel is hidratálva és feszesítve a bőrünket. Ugyan a szervezetünk magától is termeli ezt az anyagot, ez az idő múlásával egyre inkább lecsökken, ezért érdemes a skincare rutinba beépíteni a hialuron használatát a ráncok későbbi megjelenése végett.
Az izododekán összetevő célja a termékek lágyságának elősegítése. Általa könnyen terjed a termék a bőrön, anélkül, hogy sűrű foltokat hagyna maga után, a rúzsoknak, alapozóknak elősegíti a matt hatását és nedvességmegtartó hatása is van. Elsősorban hajlakkokban, hajszérumokban, samponokban, hidratálókban, rúzsokban és szempillaspirálokban alkalmazzák.
Az E-vitamint is tartalmazó jojobaolaj egy hatékony hidratáló, hiszen a bőrön vagy a hajszálakon egy védőréteget képez, ezzel bent tartva szervezetünkben a folyadékot. Emellett a jojoba elősegíti a kollagéntermelést és csökkenti a gyulladásokat. Anti-aging termékekben, fényvédőkben, hidratáló pakolásokban és korpásodás elleni termékekben is megtalálható.
A sárga színű kakaóvaj a kakaóbab feldolgozása során keletkezik, és a szépségápolásban előszeretettel alkalmazzák. Főként kézkrémekben, test- és ajakápolókban, tusfürdőkben és samponokban található meg, segítve a bőr hidratálását, regenerációját és puhítását. Ugyanakkor télen a hideg elleni ellenállását is segíti a bőrnek.
Az LHA-sav (lipohydroxy-sav) valójában egy BHA-sav, mely a PHA-savhoz hasonlóan gyengéd, így érzékeny bőrűek által is bátran használható pattanások ellen. Ez a sav azok számára ajánlott, akiknek a bőre nem bírja el a többi savat.
A nyár végeztével ismét porondra kerülhet a mélyhámlasztás témaköre: ez egy szakember által végzett kozmetikai beavatkozás, mely során a bőr külső rétegét eltávolítjuk, miközben a kötőszövetét javítjuk. A bőr így képes megtisztulni, megújulni és kiegyenlítődni. A mélyhámlasztás aknés, pattanásos bőrön ajánlott, közvetlenül utána pedig fokozottan figyelni kell a fényvédelemre! Ezért sem ajánlott ezt a beavatkozást nyáron elvégezni.
A niacinamid manapság egy kedvelt és népszerű összetevő a pattanások elleni védekezésben, de tisztában vagy vele, mi is ez az anyag? A niacinamid valójában a B3-vitamin megfelelője, és hatékony a pattanásos bőr, a pigmentfoltok és a bőröregedés ellen is. Ezt az összetevőt ekcéma és rosacea esetén is bátran alkalmazhatod, ugyanakkor érdemes először kisebb mennyiségben használni, és fokozatosan hozzászoktatni a bőrt!
Az omega zsírsavak (omega-3, omega-6, omega-9) nemcsak a táplálkozás során fontosak, hanem a szépségápolásban is. Elegendő bevitelük különösen fontos, hiszen testünk ezt nem képes magától előállítani! Míg a táplálkozás során a vérnyomás és a koleszterinszint normalizálásában van szerepük, addig a szépségápolásban a bőr védelmét segítik. Felkenve az omega-3 és az omega-6 zsírsavak hatékonyak, ezek csökkentik a pattanások és a ráncok kialakulását, visszahúzzák a gyulladásokat és hidratálják a bőrt.
Rengeteg terméken tüntetik fel nagy betűkkel azt, hogy pálmaolaj mentes, így már szinte megszokássá vált, hogy ez egy pozitív tulajdonság, de kevesen tudják, ez miért is van így. A pálmaolaj ellenesség főleg a természetvédelemben rejlik: a pálmaolaj az egyik legtöbbet használt olaj, ugyanakkor előállítása rendkívül fenntarthatatlan. A munkálatok során gyakran gyermekek tevékenykednek, és a pálmafákat hatalmas mennyiségben vágják ki jóval idő előtt, ezzel elpusztítva a természetes ökoszisztémát és az esőerdőket.
A quinoa a méltán kedvelt szuperélelmiszerek egyike: fehérjében, ásványi anyagokban, cinkben, aminosavakban és magnéziumban gazdag. Megfelelő mennyiségű fogyasztása segít a haj és a körmök egészségének megőrzésében. Ma már létezik quinoa tartalmú szemkörnyékápoló is.
A retinol (A-vitamin) a szépségápolás egyik úgynevezett csodaszere, mely az öregedés elleni védelemben játszik fontos szerepet. A retinol valójában a retionoidok (A-vitamin származékok) családjába tartozik, és használatát érdemes már hamar elkezdeni. Szervezetünk számára nagyon fontos a kollagéntermelés, ez azonban a húszas évektől kezdve fokozatosan csökken. A retinol ezt serkenti, így ebben a korban már ajánlott a használata: ezzel jó előre segítve a minél későbbi ráncosodást.
Az SPF a Sun Protection Factor, azaz a napfény elleni védelem faktora: a napfényvédőkön találkozhatunk vele. Az SPF mutatja meg, hogy a termék milyen mértékben véd az UV-B sugarak ellen. Minél nagyobb az SPF értéke, annál nagyobb védelmet biztosít a termék: nyáron érdemes legalább 30 faktorosat használni! Ugyanakkor a napfényvédelem télen is fontos: ilyenkor nem barnulunk, így a bőrünk is érzékenyebb az UV-sugarak ellen. Emiatt télen is használj napfényvédőt!
A termálvíznek sok hatása ismert: a fürdőkben eltöltött órák betegségekben segíthetnek, miközben a stressz levezetésére és az immunrendszer erősítésére is nagyon hatékonyak. Ugyan nem mindenki engedheti meg magának ezeket a kiruccanásokat, ezeket más formában is lehet hasznosítani: sok készítményben alkalmaznak termálvizet. Az egyik legismertebb ilyen magyar márka az Omorovicza luxuskozmetikum, amelynek termékeiben csak természetes összetevőket alkalmaznak, központban a gyógyvizekkel. Erről többet is írtunk ebben a cikkünkben.
Az urea (vagy más néven karbamid) a szépségápolásnak egy kevésbé ismert szereplője, pedig ez az egyik leghatékonyabb hidratáló. Bőrünkben természetesen is megtalálható a legfelső rétegben, ugyanakkor az évek múlásával csökken a mennyisége, így fontos a megfelelő pótlás!
A vazelin egy könnyen beszerezhető, külsőleg több módon is felhasználható szintetikus anyag. A töredezett hajvégekre, a kusza haj- vagy szemöldökszálakra megoldást jelenthet, ugyanakkor a parfüm alá helyezve annak illatát is tartósítja. Emellett, ha a gyűrű rászorulna az ujjadra, akkor egy kis vazelinnel ezt is le lehet húzni, sőt, körömlakkozáskor a köröm körüli területekre kenve elkerülheted, hogy a bőrödre rászáradjon a festék. Ugyanakkor a vazelin eltömíti a pórusokat, így nagy testfelületeken nem ajánlott a használata: inkább kis felületeken alkalmi megoldásként szolgál!
A xilit (xylitol) egy természetes cukorpótló, mely majdnem olyan édes, mint a kristálycukor, azonban alacsonyabb a kalóriatartalma. Ezt az anyagot kozmetikai termékek összetevőjeként is alkalmazzák vízmegkötő tulajdonsága miatt: így főként hidratáló termékekben találkozhatunk vele. A Krémmánián sok terméket felsoroltak, amelyben xilit található.
A yam gyökér Mexikóból származik, előnyeit pedig már évszázadokkal előtt felismerték. Manapság főként hormonális zavarok esetén ajánlják természetes megoldásként: a yam gyökér segíthet a ciklus szabályosabbá tételében, az energiaszint fenntartásában és a jobb közérzet kialakításában is. Emellett a bőrre is számos pozitív hatása van.
A zöld alga, avagy a spirulina egy szuperélelmiszer, melyet por vagy tabletta formájában vásárolhatunk meg. Az alga nagyon sok rostot, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaz, így a vérnyomás csökkentésére, a bélrendszer és az immunrendszer védelmére és az állóképesség javítására is szokták ajánlani. Vannak azonban helyzetek, amikor nem ajánlott a spirulina fogyasztása, ezeket másik cikkünkben olvashatod el.
Március 12-én ünnepeljük az ékszer világnapját! Ezen a napon az ékszereké és azok tervezőié a főszerep, így mi összegyűjtöttük kilenc különleges magyar ékszertervező rövid történetét.
A slow mozgalmak manapság egyre többször kerülnek említésre. A slow beauty célja a szépségápolási rutin lelassítása és önmagunk elfogadása. Ha elsajátítanád a filozófia alapjait, olvass tovább...
Új városba költöztél, vagy szimplán eddig nem kellett szakembert választanod? Összegyűjtöttük, mik azok, amiket mindenképp érdemes megnézni egy szalonlátogatás előtt.